חג חנוכה – חג שכולו ניסים ונפלאות

חנוכה-2015
מאחלים לכם חג חנוכה שמח ושקד !!!

הנהלת סאן ספארק מרכז הידע

מאחלים לכם חג חנוכה שמח ושקד !!!

אין לימודים בן תארריכים  14/12/2015 –  06/12/2015

חג החנוכה, שיומו הראשון נחגג בכה' בכסלו, הינו חג אהוב על כולם, ילדים ומבוגרים.

החג עצמו עמוס בסמלים, החל מן החנוכייה בת תשעת הקנים, דרך הלביבות והסוגפניות, הסביבון ועוד. למרות שרבים מציינים מדי שנה את חג החנוכה, לא כולם זוכרים או יודעים מדוע אנחנו חוגגים מדי שנה את החג.

הנס הראשון – ניצחון וגירוש של היוונים מארץ ישראל

חג החנוכה מציין שני ניסים. הראשון, ניצחונם של המכבים, קבוצה קטנה של יהודים, שהביסו את צבא יוון ששלט בארץ באותה התקופה. המכבים, מרדו בגזרות שהטיל השלטון היווני על היהודים, וביניהן, איסור של שמירת מצוות התורה. בתום המרד הנועז והמוצלח, הצליחו המכבים לגרש את היוונים מן הארץ, לכבוש את ירושלים ולחנוך מחדש את בית המקדש.

הנס השני – נס פך השמן

הנס השני קשור לפך השמן הזעיר. באותה התקופה, אחת העבודות החשובות בבית המקדש, הייתה הדלקתה של מנורת שבעת הקנים. לאחר שהמכבים כבשו מחדש את בית המקדש הם נכנסו אליו וגילו שהיוונים לכלכו את כל השמנים שהיו במקום ולא ניתן היה להשתמש בהם לצורך הדלקת המנורה. רק פך זעיר אחד של שמן טהור התגלה במקום, והוא היה אמור להספיק ליום אחד בלבד. מכיוון שלא ניתן היה להשיג שמן אחר לפרק ארוך יותר, המכבים נאלצו להסתפק בשמן שהם מצאו.

אך באורח נס, הכמות הקטנה שהייתה בפך השמן, הספיקה להדלקת הנרות במשך שמונה ימים ושמונה לילות.

כיצד חוגגים את חג החנוכה

את חג החנוכה חוגגים בדרכים הבאות. ראשית, מדליקים בכל ערב, נר בחנוכיה מיוחדת בעלת תשעה קנים. בערב הראשון, מדליקים נר ראשון ו"שמש". למחרת מדליקים שני נרות ו"שמש" וכך ממשיכים עד הלילה השמיני.

נהוג לאכול במהלך החג, מאכלים עשויים בשמן, כמו לביבות, סופגניות וכדומה, לזכר נס פך השמן. בנוסף, קיים מנהג של חלוקת דמי חנוכה לילדים ולשחק עם סביבון.

רבים נוהגים לתרום במהלך החג למטרות צדקה. כמו כן, במהלך תפילות וברכת המזון נוהגים להוסיף קטעים מיוחדים, כמו "על הניסים" ו"הלל", לזכר הנסים והנפלאות שהיו מנת חלקו של העם היהודי בתקופת המכבים.

 כל הזכויות שמורות © סאן ספארק מרכז הידע.

בדוק גם

על הדרך בה הרגשה טובה מובילה להצלחה – סאן ספארק המקום הנכון לילד שלך

כהורים ההצלחה והתחושה הטובה של הילדים שלנו הם הדבר הכי חשוב. יש הרבה מאוד דרכים …

כתיבת תגובה

Call Now Button